Välkommen till Svenska Exlibrisföreningens hemsida

Här hittar du information om Svenska Exlibrisföreningen. Du kan bland annat läsa om våra aktiviteter och möten och om de publikationer vi ger ut.

Medlemskap erhålles genom insättande av 225 kr (medlemmar utomlands € 35) på föreningens plusgiro 33 45 82-4. Glöm inte ange namn och adress. När din betalning är registrerad kommer du som bekräftelse att få ett välkomstbrev.

Vid frågor rörande föreningen, medlemskap etc, kontakta:
Ordförande och cirkulärredaktör: Olof Reichenberg. Tel. 08-568 910 10.  E-post: olle.reichenberg@danderyd.se
Sekreterare: Micael Stehr. Tel. 08-790 90 46.  E-post: stehr@kth.se

Aktuellt:

Inbjudan till Årsmöte

Torsdag den 22 mars kl. 18.30, Östermalms föreningsråd, Valhallavägen 148, Stockholm.

Mötet inleds med att Lars Kenneth Dahlqvist talar under rubriken “Försvar för boksamlaren”. Därefter följer årsmötetsförhandlingar. Kvällen avslutas med att föreningen bjuder på lättare förtäring.

Anmälan om deltagande i supén görs till sekreteraren Micael Stehr via e-post: stehr@kth.se eller telefon 08-790 90 46, senast måndag den 19 mars. 

*********  

Exklusiv visning av Drottningholms slottsbibliotek

Fredagen den 4 maj anordnar Svenska Exlibrisföreningen en specialvisning av det kungliga biblioteket på Drottningholm. Visningen börjar kl. 15:00 och en (rabatterad) entréavgift om 100:- tas individuellt ut på plats (vänligen ha med jämna pengar).

Antalet deltagare är begränsat till maximalt 20 personer, varvid anmälan enligt principen ”först till kvarn” gäller.

För att få möjlighet att delta måste ett rättstavat för- och efternamn ges till säkerhetspersonalen på slottet, varför anmälan sker till föreningens sekreterare företrädesvis via e-post – stehr@kth.se – senast den 20 april (ev. kan man även ringa sekreteraren på 08-790 90 46).

De som anmäler sig – och får plats – kommer att få ett bekräftande e-brev med exakta koordinater för samlingsplats samt vilket klockslag samlingen inför besöket sker.

Väl mött!

*********   

FACEBOOK!                                                                                                                     Välkommen att gå med i Svenska Exlibrisföreningens grupp på Facebook!                             Sök på www.facebook.com efter Svenska Exlibrisföreningen och gå med i den grupp som finns i det namnet. Där finns ett pågående utbyte mellan såväl föreningsmedlemmar som andra intresserade.

Länk till gruppen ”Svenska Exlibrisföreningen” på facebook: https://www.facebook.com/groups/138508029627929/?fref=ts

 

       

 

 

 

 

 

This entry was posted in Nyheter. Bookmark the permalink.

Comments are closed.